Nachladnutie a Chrípka

Vari každý človek bol už v situácii kedy ho trápilo nachladnutie alebo chrípka. Čo sú to vlastne za ochorenia? Aké majú príznaky a prejavy? Na čo si pri týchto ochoreniach dať pozor? Ako ich liečiť? Ako im predchádzať?

Nachladnutie a Chrípka

Nachladnutie je najrozšírenejšie infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré spôsobuje skupina vírusov nazývaných rinovírusy. Infekcia sa šíri predovšetkým kvapôčkami z nosa či hrdla( kašľanie a kýchanie), no možno sa nakaziť aj kontaktom s chorým pacientom a následne zlou hygienou. Inkubačná doba je 1 – 4 dni.

Prejavom nachladnutia môže byť bolesť hrdla, zápal a opuch nosovej sliznice, vodnatý výtok z nosa, kýchanie, upchatý nos a prínosné dutiny (čo sa môže prejaviť ako bolesť tváre), slziace oči, suchý kašeľ alebo dráždenie na kašeľ, zachrípnutie, prípadne zvýšená teplota.

Ak sa nachladnutie neskomplikuje, jeho prejavy do 2 - 4 dní pomaly ustúpia. Niektoré prípady však môže skomplikovať sekundárna bakteriálna infekcia, čo môže viesť k zápalu prínosných dutín (sinusitída), zápalu stredného ucha (otitis media) alebo k infekcii dolných dýchacích ciest. V takýchto prípadoch však liečba už patrí do rúk lekára.

Chríka je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie dýchacích ciest. Príznaky chrípky sú veľmi podobné prejavom nachladnutia. Chrípka však začína náhle horúčkou, pocitom mrazenia, zimnicou, bolesťami hlavy, svalov a slziacimi červenými očami. Často pacienta trápi suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa po niekoľkých dňoch zmení na vlhký hlienovitý kašeľ. Upchatý nos a strata čuchu môžu spôsobiť nechutenstvo, celkovú slabosť a únavu pacienta. Chrípka sa môže prejaviť aj nevoľnosťou, vracaním aj hnačkou. Akútne príznaky pri nekomplikovanom stave môžu pretrvávať 5 – 7 dní pričom únava pacienta môže pretrvávať aj dlhšie. Medzi najčastejšie komplikácie chrípky patrí zápal pľúc.

Za najvhodnejšiu prevenciu proti nachladnutiu a chrípke sa považuje otužovanie, pravidelné umývanie rúk antibakteriálnym mydlom, dodržiavanie správnej životosprávy (dostatok zeleniny a ovocia), príjem dostatočného množstva tekutín, doplnenie vitamínov (najmä vitamínu C a vitamínu D), doplnenie minerálov (zinku). Vhodné je nezabudnúť na posilnenie imunity (napr. betaglukán alebo echinacea). Dôležitá je aj snaha izolovať sa od už chorých ľudí.

Špecifickú liečbu nachladnutia a chrípky nepoznáme. U nekomplikovaného priebehu je dôležitý kľud na lôžku a symptomatická liečba, čo znamená liečiť prejavy chrípky a nachladnutia. Pri teplote sa podávajú lieky na jej zníženie antipyretiká (napr. paracetamol). Pri bolestiach sa podávajú analgetiká (ibuprofen, diclofenac). Pre krátkodobé užívanie sú vhodné prípravky, ktoré uvoľnia prínosné dutiny (coldrex, nurofen stopgripp - nevhodný pre deti do 12 rokov). Pri dráždivom kašli sa podávajú antitusiká (napr. butamirat) a na vlhký kašel mukolytiká, expektoranciá (napr. ambroxoliumchlorid, N–acetylcystein). Vhodné je podávať vitamín C, dostatok teplých tekutín (bylinkové čaje) a taktiež inhalácia teplej pary pomôže uvoľniť upchatý nos a prínosné dutiny.